ghozat
25 آذر 1401 - 18:09

دشمن آرامش اقتصادی کشور را مورد هدف قرار داده است

تبریز- امام جمعه تبریز گفت: دشمن حقیقت آرامش اقتصادی و سرعت پیشرفت ایران را مورد هدف قرار داده و عواقب آن نیز با نوسانات ارزی خودش را نشان می‌دهد.

به گزارش خبرنگار مهر، حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمحمدعلی آل هاشم، در خطبه‌های نماز جمعه این هفته تبریز با اشاره به افزایش قیمت ارز، خودرو، سکه، طلا و مسکن اظهار کرد: فشارهای اقتصادی قشر زحمت‌کش و پایین جامعه را با مشکلاتی مواجه کرده است.

وی با بیان اینکه اتفاقاتی که طی هفته‌های اخیر و با سرعت بیشتر در روزهای اخیر در بازار ارز رخ داده است مسئله‌ی بسیار مهمی است، افزود: تحولات اقتصادی در معنای گسترده‌تر سیاست‌های اقتصادی از عوامل مختلفی متأثر می‌شوند که طبیعتاً اغتشاشات یکی از عوامل مهم نوسانات ارز است.

خطیب جمعه تبریز گفت: این معنا بار دیگر برجسته شد که هر چند حوادث و ناآرامی‌های اخیر رنگ و بوی سیاسی داشت اما در حقیقت آرامش اقتصادی و سرعت پیشرفت ایران را مورد هدف قرار داده و عواقب آن نیز با نوسانات ارزی خودش را نشان می‌دهد، هر چند برخی سیاست‌های ارزی بانک مرکزی نیز به این نوسانات دامن زده است.

وی تاکید کرد: ما از دولت خدمتگزار و مسئولان اقتصادی انتظار داریم عالمانه و حکیمانه این مشکلات را از سر راه مردم بردارند.

وی در ادامه‌ی خطبه‌ها با اشاره به حذف ایران از کمیسیون مقام زن سازمان ملل گفت: حذف ایران از این کمیسیون توسط بانیان اصلی آمریکا، انگلیس و فرانسه به عنوان ناقضان حقوق زن که در دنیا شناخته می‌شوند، انجام شده است.

امام جمعه تبریز، یادآور شد: ایران از سال ۱۹۹۸ در چند دوره ازجمله ۲۰۱۰ و ۲۰۱۱ به عضویت این کمیسیون انتخاب شده است و بر اساس رأی یری نهاد سازمان ملل در آوریل ۲۰۱۴ عضویت ایران در کمیسیون مقام زن برای دوره ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۹ تمدید شد و نیز در دوره جدید از مارس ۲۰۲۲ عضویت جدید آغاز و قرار بود تا مارس ۲۰۲۶ ادامه یابد ولی ایران را از این کمیسیون حذف کردند.

وی همچنین با اشاره به نقش رژیم صهیونیستی در اغتشاشات اخیر ایران، گفت: این رژیم همواره دو هدف راهبردی را طبق سیاست‌های اعلامی خود بر علیه ایران پیش برده است اول توقف صنعت هسته‌ای ایران دوم توقف قدرت نظامی جمهوری اسلامی تا نتواند از تراز قدرت نظامی اسرائیل عبور کند.

وی خاطرنشان کرد: رکن این راهبرد ایجاد نافرمانی مدنی و ایجاد جنگ داخلی و قومیتی در ایران و انهدام مراکز هسته‌ای و صنعتی بوده است.

آل هاشم ادامه داد: در راستای این راهبرد جدید رژیم صهیونیستی، آمریکا نیز کمک ۱.۵ میلیون دلاری را در اختیار این رژیم قرار داده است.

خطیب جمعه تبریز اضافه کرد: از نظر صهیونیست‌ها مردم ایران باید به جان هم بیفتند و عملیات ترور و خرابکاری مکمل این اقدامات اجرا شود.

وی با بیان اینکه طبق راهبرد صهیونیست‌ها باید به مردم ایران آنقدر فشار آورد تا در دو جبهه وارد جنگ شوند اول جنگ با حاکمیت و دیگر مخاصمه با خودشان، گفت: صهیونیست و آمریکا معتقدند ایران باید چنان درگیر مسائل و بحران‌های داخلی شود تا به اجبار فعالیت‌های هسته‌ای و محور مقاومت و گروه‌های نیابتی را فراموش کند.

نماینده ولی‌فقیه در آذربایجان شرقی همچنین نسبت به صرفه‌جویی در مصرف گاز تذکر داد و گفت: در مصرف گاز صرفه جویی کنید تا کمبودی در فصل سرما پیش نیاید.

وی همچنین با اشاره به مشکلات زیست محیطی در استان و آلودگی هوا که در روزهای اخیر موجب تعطیلی مدارس در تبریز شد، اظهار کرد: با توجه به پیش‌بینی‌های انجام شده مشکلات آلودگی هوا در هفته آینده نیز ادامه خواهد داشت.

وی با توصیه به مسئولان استانی و شهرداری تبریز گفت: شهرداری تبریز نسبت به نوسازی و بازسازی ناوگان حمل و نقل و ناوگان عمومی اقدام کنند و مردم نیز از وسایط نقلیه عمومی برای کاهش آلودگی هوا استفاده کنند.

منبع: مهر
شناسه خبر: 914451